reklama
28 marzec 2023

Blisko 360 własnoręcznie wykonanych palm na konkursie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

zdjęcie: Blisko 360 własnoręcznie wykonanych palm na konkursie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu / fot. PAP
fot. PAP
Blisko 360 własnoręcznie wykonanych palm zgłoszono na konkurs na palmę wielkanocną organizowany przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Swoje palmy zgłosiły nie tylko dzieci z przedszkoli i szkół, ale też seniorzy czy koła gospodyń wiejskich. Palmy będzie można zobaczyć podczas procesji w Niedzielę Palmową.
REKLAMA

Regionalny Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Stanisława Kluka to najstarszy tego typu konkurs w regionie; ma podtrzymywać tradycję własnoręcznego robienia palm. W tym roku został zorganizowany po raz 25.

Na konkurs zgłoszono w tym roku 357 palm wykonanych przede wszystkim przez dzieci z przedszkoli i szkół, ale też członków klubów seniora, kół gospodyń wiejskich czy podopiecznych domów pomocy społecznej. Nadesłano palmy mające od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów; najdłuższa ma ok. 3 metry wysokości.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Kiersnowska z działu etnografii ciechanowieckiego muzeum, blisko 360 nadesłanych palm to dużo. Więcej o kilkadziesiąt niż w ubiegłym roku. "Naszym sukcesem jest to, że pojawiają się różne nowe ośrodki, nie tylko szkoły" - podkreśliła. Mówiła, że jeszcze 10 lat temu rzadkością było przyjmowanie palm od klubów seniora czy kół gospodyń wiejskich, natomiast teraz - z roku na rok - jest ich coraz więcej, co bardzo cieszy.

Kiersnowska zwróciła uwagę, że konkurs to nie tylko różnorodne ośrodki, ale też sposób wykonania palm. Przypomniała, że regulamin zakłada, że palmy powinny mieć naturalne, własnoręcznie wykonane zdobienia np. z bibuły, kolorowego papieru, suszonych roślin czy tkanin. Dzięki temu - jak mówiła - palmy są różnorodne, ale dominują te wykonane z bibuły i krepiny.

Na stronie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zamieszczono listę nagrodzonych i wyróżnionych palm. Kiersnowska oceniła, że poziom był wysoki i wyrównany, dlatego jury miało duży problem z wybraniem tych najlepszych. Mówiła, że oceniano nie tylko wykonanie palmy, ale nagroda to też włożona w to praca czy zbudowanie zespołu, który wykonał palmę. Choć - jak podkreśliła - w konkursie nie ma przegranych, obok głównych i specjalnych nagród, przyznawane są wyróżnienia oraz nagrody pocieszenia.

Jedną z nagród specjalnych otrzymał Klub Senior Plus z Ciechanowca, palmę wykonało 15 osób. Jak mówiła etnografka, seniorzy wykonali największą, liczącą ok. 3 metrów palmę.

Kiersnowska zaznaczyła, że jury kładzie też nacisk, aby nagradzać nie tylko wysokie palmy, ale docenić włożoną w jej zrobienie pracę. Mówiła, że jedną z wysoko nagrodzonych palm jest niewielka, licząca ok. 20-30 cm wysokości palma. Dodała, że to, co ją wyróżnia, to kilkaset precyzyjnie wykonanych własnoręcznie kwiatuszków.

Nagrodzone palmy będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę podczas uroczystości Niedzieli Palmowej.

Od początku konkursu palmy biorące udział w konkursie w Niedzielę Palmową prezentowane są w kościele św. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, a następnie biorą udział w uroczystej procesji. Później prezentowane są w zabytkowym kościele na terenie Muzeum Rolnictwa. W niedzielę też laureaci odbiorą nagrody.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Augustów
12.1°C
wschód słońca: 06:27
zachód słońca: 15:55
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Augustowie

kiedy
2024-11-19 19:00
miejsce
Green Lady Shisha Bar, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Green Lady Shisha Bar, Augustów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 20:00
miejsce
Green Lady Shisha Bar, Augustów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 18:00
miejsce
Green Lady Shisha Bar, Rynek...
wstęp biletowany