śledczy z Polski i 9 krajów Europy rozbili międzynarodowy gang przemycający papierosy
O wspólnych działaniach zachodniopomorskiego pionu PZ PK oraz śledczych z dziewięciu krajów w ramach Eurojust i Europol poinformowała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej.
Współpraca w ramach Eurojust i Europol doprowadziła do zatrzymania podejrzanych i zabezpieczenia dokumentacji przestępczych działań jednocześnie w kilkunastu krajach Europy.
"W ramach czynności prowadzonych w Polsce dokonano zatrzymania pięciu osób, którym przedstawiono m.in. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, uszczupleń podatkowych w wielkich rozmiarach, dotyczących ponad kilkudziesięciu milionów złotych, a także prania brudnych pieniędzy" – przekazała.
"W stosunku do dwóch zatrzymanych osób sąd na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Co do pozostałych trzech osób, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze" – dodała.
Informacje o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym sprowadzaniem na terytorium Polski krajanki tytoniowej uzyskali funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie.
Tytoń sprowadzony był spoza obszaru Unii Europejskiej do składów celnych na terenie Europy. Następnie był on przewożony do Polski i wprowadzany do obrotu bez dopełnienia obowiązków celnych i z uszczupleniem należności podatkowych, przede wszystkim podatku akcyzowego, w wielkich rozmiarach.
Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej śledztwo prowadził zachodniopomorski pion PZ PK. Ustalono osoby, miejsce i działania grupy, a także poszczególne transporty, które przy współpracy z innym organami zostały zatrzymane na terenie Polski. Szeroko zakrojone działania, pozwoliły na ustalenie lokalizacji nielegalnych fabryk podrobionych papierosów i magazynów krajanki tytoniowej m.in. we Francji.
"W związku z ustaleniami nawiązano międzynarodową współpracę organów ścigania początkowo w ramach Europolu, a następnie Eurojust, co ostatecznie skutkowało zawarciem umowy o utworzeniu wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego pomiędzy Polską, Francją i Włochami oraz nawiązania bezpośredniej, ścisłej współpracy z innymi krajami Europy" – przekazała Calów-Jaszewska.
Tytoń sprowadzany przez międzynarodową grupę przestępczą był ukrywany jako odpad tytoniowy. Po wprowadzeniu na teren Unii Europejskiej trafiał do składów celnych w Belgii, Hiszpanii i Włoszech, a następnie do Niemiec, Francji, Belgii i Holandii, gdzie był przerabiany na papierosy i sprzedawany.
Z ustaleń śledczych wynikało, że składy rozmieszczone były w całej Europie.
Jak podała Prokuratura Krajowa, w trakcie czynności organy ścigania zdołały zatrzymać kilka transportów nielegalnego ciętego tytoniu, w sumie 50 000 kg. W tym samym czasie zlikwidowano kilka linii produkcyjnych i skonfiskowano miliony sztuk papierosów o szacunkowej wartości 13 mln euro.
W działaniach brały udział organy śledcze z Francji, Polski, Włoch, Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Łotwy, Litwy i Holandii. (PAP)
misz/ jann/