reklama
kategoria: Polityka
5 luty 2025

Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posła PiS Mariusza Błaszczaka

zdjęcie: Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posła PiS Mariusza Błaszczaka / fot. PAP
fot. PAP
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS i byłemu szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi – poinformowała w środę rzeczniczka PG prok. Anna Adamiak.
REKLAMA

Informację potwierdził na platformie X Bodnar. "Dziś rano skierowałem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o uchylenie immunitetu posła Mariusza Błaszczaka. Sprawa dotyczy decyzji byłego szefa MON o odtajnieniu w czasie kampanii wyborczej strategicznego planu użycia Sił Zbrojnych +Warta+" – napisał minister sprawiedliwości - prokurator generalny.

Wniosek dotyczy głośnej przed około półtora rokiem sprawy odtajnienia we wrześniu 2023 r. przez Błaszczaka części dokumentu planu użycia Sił Zbrojnych RP "Warta". Błaszczak powołując się na ten dokument zarzucał wtedy politykom PO, że za czasów swoich rządów planowali w razie inwazji obronę państwa na linii Wisły i "oddanie napastnikowi połowy kraju". Latem zeszłego roku szef SKW gen. Jarosław Stróżyk złożył w tej sprawie w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez b. szefa MON.

Prokuratura uznała, jak czytamy w środowym komunikacie, że "Błaszczak podejmując decyzję o zniesieniu klauzuli tajności na dokumentach planowania operacyjnego +Plan Użycia Sił Zbrojnych RP (…)+, działał z naruszeniem prawa, bowiem pomimo że znajdowały się one w Wojskowym Biurze Historycznym, nie ustały ustawowe przesłanki ochrony zawartych w nich informacji niejawnych".

"Ocena dowodów dostarczyła podstaw do przyjęcia dostatecznie uzasadnionego podejrzenia, że Mariusz Błaszczak jako funkcjonariusz publiczny, czyli minister obrony narodowej (...) przekroczył swoje uprawnienia określone w ustawie w ten sposób, że (...) zniósł klauzule +ściśle tajne+ oraz +tajne+ z dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego, pomimo że nie ustały ustawowe przesłanki ochrony zawartych w nich informacji niejawnych, a następnie 17 września 2023 r. publicznie ujawnił i wbrew przepisom ustawy o ochronie informacji niejawnych wykorzystał odtajnione przez siebie fragmenty +Planu Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej WARTA-00101 Samodzielna Operacja Obronna część główna+ i +Koncepcji Operacji dla Planu Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej WARTA-00101 Samodzielna Operacja Obronna+ w mediach, w tym na oficjalnym profilu partii PiS na platformie X" – głosi komunikat rzeczniczki PG.

"Z ustalonego stanu faktycznego wynika, że Mariusz Błaszczak chcąc wykorzystać w kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu RP w październiku 2023 r. określone, zarchiwizowane dokumenty dotyczące planowania operacyjnego szczebla strategicznego, którym nadano klauzule +ściśle tajne i +tajne+, polecił ustalonym osobom nieposiadającym upoważnienia do zapoznania się tymi materiałami, odnalezienie tych dokumentów w Wojskowym Biurze Historycznym, a następnie podjął dwie decyzje z 28 lipca 2023 r. i 31 lipca 2023 r. znoszące nadaną im klauzulę tajności" – wskazała rzeczniczka PG.

Jak poinformowała następnie "skany odtajnionych części dokumentów przekazano do Centrum Operacyjnego MON, gdzie opracowano je graficznie i naniesiono na nie zapis +Rząd Tuska, w razie wojny był gotów oddać połowę Polski+ oraz przygotowano spot medialny, w którym Mariusz Błaszczak zaprezentował poszczególne fragmenty odtajnionych przez siebie dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego". "Spot ten został oficjalnie opublikowany na platformie X 17 września 2023 r., na oficjalnym profilu partii Prawa i Sprawiedliwości" – przypomniała prok. Adamiak.

Wprawdzie – jaka zaznaczyła - minister posiada kompetencję do podjęcia decyzji o zniesieniu lub zmianie klauzuli tajności nadanej określonym dokumentom, jednakże może to uczynić wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody osoby, która klauzulę tym dokumentom nadała.

"W przypadku dokumentów planowania operacyjnego zgodę na odtajnienie dokumentów powinien wydać szef Sztabu Generalnego, bowiem to Sztab Generalny WP-Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia wykonuje i nadaje klauzulę tajności tej kategorii dokumentów" – zaznaczyła prokuratura i podkreśliła, że MON "zgody takiej nie uzyskało, a nawet nie poinformowało szefa Sztabu Generalnego o zamiarze odtajnienia dokumentów".

"O zamiarze i podjęciu decyzji o odtajnieniu części dokumentów dotyczących obronności RP nie został poinformowany Prezydent RP, który postanowieniem z 17 lipca 2015 r. wprowadził Polityczno-Strategiczną Dyrektywę Obronną RP. Wiedzy tej nie miało również Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta" – wyliczyła rzeczniczka PG.

Jak podkreśliła prok. Adamiak tamta decyzja ministra Błaszczaka o zniesieniu klauzuli tajności dokumentów i fragmentów dokumentów, które stanowiły Plan Użycia Sił Zbrojnych RP, była pierwszą taką decyzją po 1989 r.

Śledztwo w sprawie prowadzi wydział ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, który oparł się na obszernym materiale dowodowym, w tym m.in. dokumentach SKW z przeprowadzonej kontroli doraźnej stanu zabezpieczenia informacji niejawnych w MON, dokumentach przekazanych przez Wojskowe Biuro Historyczne, Departament Ochrony Informacji Niejawnych MON oraz szefa Sztabu Generalnego WP, informacjach udzielonych przez ministra spraw zagranicznych, dyrektora Biura Ministra Obrony Narodowej, dyrektora Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych, dyrektora Wojskowego Biura Historycznego oraz TVP S.A. w likwidacji.

W śledztwie przeprowadzono również procesowe oględziny służbowych skrzynek pocztowych i dysku stacji roboczej komputera znajdującego się w Wojskowym Biurze Historycznym, ponadto oparto się na raporcie z analizy kryminalnej bilingów telefonicznych oraz opiniach i stanowiskach wyrażonych przez rektora Akademii Sztuki Wojennej, szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia, szefa Sztabu Generalnego WP, Służby Wywiadu Wojskowego oraz zespołu biegłych powołanych przez prokuraturę, których treść zawiera informacje niejawne.

"Wyrażenie zgody przez Sejm RP na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej za czyn ścigany z oskarżenia publicznego warunkuje możliwość przedstawienia mu zarzutu popełnienia przestępstwa opisanego we wniosku i wykonania innych czynności procesowych z jego udziałem" – przypomniała prok. Adamiak. (PAP)

mja/ godl/ jpn/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Augustów
0.6°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 16:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Augustowie

kiedy
2025-03-10 19:00
miejsce
Kino Iskra, Augustów, Ul. 3 Maja 38
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-12 19:00
miejsce
Kino Iskra, Augustów, Ul. 3 Maja 38
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 18:00
miejsce
Green Lady Shisha Bar, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-20 19:00
miejsce
Kino Iskra, Augustów, Ul. 3 Maja 38
wstęp biletowany