reklama
kategoria: Miasto
30 styczeń 2024

Augustów: perła północno-wschodniej Polski

zdjęcie: Augustów: perła północno-wschodniej Polski / By  by Janusz Jurzyk, [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
By by Janusz Jurzyk, [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Zapraszamy do Augustowa, miasta otoczonego jeziorami i Puszczą Augustowską. Doświadcz zachwytu pięknem rzeki Netty wśród siedmiu urokliwych jezior, w tym Necka, Białego i Rospudy Augustowskiej.
REKLAMA

Tego szukamy w Augustowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Augustów praca, Augustów, pogoda Augustów, Augustów 24, Augustów atrakcje, Augustów noclegi.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Augustowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Osadnictwo na terenach augustowskich wywodzi się z wczesnego średniowiecza, kiedy to obszar ten był zamieszkiwany przez plemiona Jaćwingów. Po wymazaniu Jaćwingów od lat 80. XIII wieku aż do lat 20. XV w. obszary te stały się przedmiotem sporów pomiędzy Zakonem Krzyżackim, Wielkim Księstwem Litewskim i książętami mazowieckimi. W 1422 r. zgodnie z postanowieniami traktatu melneńskiego ziemia augustowska została włączona do obszaru Wielkiego Księstwa Litewskiego. Stabilizacja sytuacji politycznej przyczyniła się do znaczącego wzrostu osadnictwa i rozwoju gospodarczego w XVI wieku.

W 1496 r. funkcjonowała komora celna w obecnym miejscu miasta, zajmująca się pobieraniem opłat przy przekraczaniu rzeki. W 1546 r. król Zygmunt August podjął decyzję o założeniu osady nad rzeką Netta, nazwanej "Zygmuntowo" na jego cześć. Jednak faktyczna lokacja osady miała miejsce dopiero w 1550 r. W maju 1557 r. osada otrzymała prawa miejskie magdeburskie i została nazwana Augustów. Wówczas wytyczono drogi, ulice, około 600 placów pod zabudowę, a także ustanowiono rynek główny i drugi, mniejszy rynek zwany "wołowym". Król nadał także mieszkańcom prawo do dwóch jarmarków rocznie, dwóch targów tygodniowo oraz przywilej wolnego połowu ryb. W 1564 r. dodatkowo otrzymali przywilej wyłączności na warzenie piwa, sycenie miodu i palenie wódki.

Jako dobrze rozwinięte miasto królewskie, leżące przy szlaku handlowym prowadzącym z Litwy i Białorusi do Prus, Wielkopolski, Krakowa i Warszawy, Augustów przyciągał rzemieślniczą ludność polską, litewską i ruską, co przyczyniło się do szybkiego wzrostu demograficznego i ekonomicznego. Chociaż zapisy źródeł odnotowują obecność ludności żydowskiej w Augustowie dopiero od lat 60. XVII wieku, istnieje przypuszczenie, że niewielka grupa osadników żydowskich mogła zamieszkać tu już w roku 1577 lub nawet wcześniej, być może w roku 1564.

Dynamiczny rozwój Augustowa został zatrzymany po spaleniu przez Tatarów w 1656 r. W okresie wojny północnej (1704–1721) miasto wielokrotnie doświadczało zniszczeń i grabieży ze strony wojsk szwedzkich, brandenburskich, saskich oraz rosyjskich. Epidemia, która wybuchła w 1710 r., przyczyniła się do dalszego upadku, powodując znaczne straty wśród miejscowej ludności. Odrodzenie nastało dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy Augustów stał się największym ośrodkiem miejskim na obszarze obecnej Suwalszczyzny, odzyskując swoje dawne znaczenie gospodarcze.

Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej w 1795 r. Augustów znalazł się pod panowaniem pruskim, stając się częścią Prus Nowowschodnich. W 1807 r. zgodnie z ustaleniami traktatu pokojowego w Tylży ziemia augustowska stała się częścią Księstwa Warszawskiego, a po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. Augustów włączono do Królestwa Polskiego. Wówczas miasto uzyskało status stolicy nowo utworzonego województwa augustowskiego, a w 1837 r. stało się stolicą guberni augustowskiej. Od 1825 r., wraz z rozpoczęciem budowy Kanału Augustowskiego i trasy warszawsko-petersburskiej, Augustów ponownie przeżywał okres intensywnego rozwoju. W połowie XIX wieku Augustów był wielokulturowym i wielowyznaniowym ośrodkiem, zamieszkałym przez Polaków, Rosjan i Żydów, gdzie rozwijały się lokalne przemysł i handel. W 1899 r. ukończono budowę linii kolejowej.

W 1915 r. w okolicach miasta toczyły się walki między wojskami rosyjskimi a pruskimi. Następnie w okresie okupacji niemieckiej Augustów i Puszcza Augustowska były intensywnie eksploatowane gospodarczo. W ciągu roku po wycofaniu się wojsk niemieckich, od lipca do września 1920 r. miasto było okupowane przez bolszewików.

W okresie międzywojennym Augustów doświadczał okresu rozkwitu, co było związane m.in. z rozwinięciem przemysłu drzewnego w regionie oraz wzrostem znaczenia miasta jako popularnego ośrodka wypoczynkowego i uzdrowiskowego.

Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 r., miasto znalazło się pod okupacją radziecką, a w czerwcu 1941 r. Niemcy wkroczyli do niego. W krótkim czasie doszło do masowej egzekucji, podczas której zamordowano około 800–900 żydowskich mężczyzn. W 1941 r. Niemcy utworzyli getto, a jego mieszkańcy zginęli w niemieckich obozach zagłady, takich jak Treblinka i Auschwitz-Birkenau, w grudniu 1942 i styczniu 1943 r. W okresie od października 1944 r. do stycznia 1945 r., gdy miasto było blisko linii frontu, uległo ono znacznym zniszczeniom, które wyniosły nawet 70%.

W lipcu 1945 r. miała miejsce tzw. obława augustowska – operacja przeprowadzona przez oddziały Armii Radzieckiej i NKWD, a także wydzielone oddziały LWP i UB, mająca na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. W wyniku tego wydarzenia, znane jako "Mały Katyn", około 600 osób zostało uprowadzonych, po których wszelki ślad zaginął.

W latach powojennych Augustów odrodził się jako ośrodek turystyczny i przemysłowy.

Zaprzyjaźnij się z Twoim Miastem, aby być na bieżąco

Informacje
Pogoda
Statystyka
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Augustów
3.8°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 15:24
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Augustowie

kiedy
2024-12-02 19:00
miejsce
Kino Iskra, Augustów, Ul. 3 Maja 38
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Green Lady Shisha Bar, Augustów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 20:00
miejsce
Green Lady Shisha Bar, Augustów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 18:00
miejsce
Green Lady Shisha Bar, Rynek...
wstęp biletowany